събота, 28 февруари 2009 г.

"Водните мечки" станаха първите същества, оцелели в космоса


Тардиградите, които са не по-големи от милиметър на дължина, могат да оцелеят и в космоса, абсолютно лишени от въздух и подложени на космическа радиация.
Учените установиха, че микроорганизмите, наричани "водни мечки", оцеляват и в космоса. Съществата, познати още като тардигради, със сигурност изглеждат странно със своите 8 дебели крака, малки челюсти и главички. Експертите често ги сравняват с желирани бонбони, но предупреждават, че не бива да съдим за тях по "сладкия" им външен вид, пише dalymail.co.uk. Те са на практика неразрушими - не умират, дори когато биват сварени, замразени, смачкани или изсушени.

Всъщност те могат да бъдат държани в абсолютно суха среда с години и пак да оживеят.

Изследователите установиха, че тардиградите, които са не по-големи от милиметър на дължина и живеят в мъхове, могат да оцелеят и в космоса, абсолютно лишени от въздух.

Миналата година 3000 от тях били изсушени и изпратени в космоса с цел да се провери, дали ще оживеят и след облъчване с космическа радиация, престой в близка до вакуум среда и смразяващ студ.

След 10 дни някои от тях наистина оцелели и се превърнали в първите същества на планетата, които могат да живеят в космически условия.

"Основното ни откритие е, че космическият вакуум, който причинява тотална дехидратация и космическата радиация не бяха проблем за водните мечки", каза др. Ингемар Йонсон, ръководител на експеримента. Как обаче са оцелели, си "остава загадка", призна той.

"Ултравиолетовата радиация в космоса е вредна за водните мечки, но въпреки всичко някои преживяха дори нея."

Изследователят смята, че когато тяхното ДНК бъде увредено по някакъв начин, водните мечки явно успяват да го поправят. Следващото предизвикателство е да се разбере именно в какво се състои "изключителната търпимост" на тези създания към екстремни условия. Откритието можело да помогне за лечението на рак, допълни ученият.

Няма коментари:

Публикуване на коментар